ساری گردی

خانه رَمَدانی ها

کد خبر : 569 آبان 1396ساری گردی 0
خانه رمدانی ها از جمله خانه های قدیمی و تاریخی در ساری است که قدمت آن به دوره قاجاریه بر می گردد و در محله آب انبار نو این شهر واقع شده است. این خانه دارای سردری قدیمی و نمایی زیبا است
خانه رَمَدانی ها

 

 

 

خانه رمدانی ها از دو بخش قاجاری و پهلوی تشکیل شده که بخش جنوبی آن که متعلق به عصر قاجاری است و دارای سر درب بسیار زیبایی است. این بنا که در بافت قدیم شهر ساری قرار دارد، متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است.

 

بنای دو طبقه ای که در جلو قرار دارد با سردری زیبا در واقع نقش ورودی و هشتی بنا را ایفا می کند. این فضا جهت استراحت مراجعین و انجام اموری که نیاز به واردشدن به خانه را نداشته در نظر گرفته و اتاقهای طبقه فوقانی با تزئینات زیبای چوبی ، پنجره های ارسی و نورگیر های گچی محل اسکان مهمانان بود. بنای دوم که در پشت با یک فاصله قرار دارد ، در دوره پهلوی اول، دستخوش تغییرات اساسی شده است. این بنا از یک اتاق شاه نشین و دو اتاق معروف به گوشواره در طرفین که با یک راه رو به هم وصل می شوند شکل گرفته است.این اتاق های گوشواره نام ، محل قرار دادن لباس و وسایل خواب خدمتکارانی بود که در اتاق شاه نشین زندگی می کردند.

 

این بنا به مرور زمان بر اثر عوامل انسانی چون الحاقات نامناسب، عدم نگهداری صحیح و متروک بودن و عوامل طبیعی چون رطوبت صعودی و نزولی، شکستگی سفال و پوسیدگی چوب ها و از بین رفتن کف پوش ها مورد تخریب قرار گرفته است.

 

با تملک خانه رمدانی ها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در سال 83، بودجه ای برای احیا و مرمت بنا توسط این سازمان تعیین شد که بنا به نظر و ارزیابی کارشناسان این مجموعه بنا مورد ارزیابی قرار گرفت و طی دوره های متعدد بازسازی شد. فصل اول مرمت یکی دیگر از ساختمان های خانه رمدانی با قدمت 200 ساله از فروردین 83 آغاز شد.

 

عملیات مرمتی این بنا شامل، تعمیر اسکلت چوبی سقف، مرمت بدنه، برداشت الحاقات، تعویض بند کشی های فاسد شده و تعمیر و برداشت اندود سیمانی نمای جنوبی بنا است. این خانه پس از اتمام مرمت به مکانی فرهنگی تبدیل می شود.

 

این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

گالری تصاویر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقدهای شایسته
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید