حمل و نقل

کد خبر : 259818 دی 1396تجارب شهرهای موفق دنیا 0
.
حمل و نقل

 

 

 

 

 

مقدمه

امروزه مدیران شهرهای مختلف جهان همچون لندن، استکهلم و اسلو مدیریت تقاضای سفر را به شکل قیمت‌گذاری جاده یا هزینه ازدحام در شهرهای خود اجرا می‌کنند. با اجرای مدیریت تقاضای سفر در شهرهای لندن و استکهلم، ازدحام ترافیکی تا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و هر دو شهر کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی در مصرف سوخت و تصادفات جاده‌ای را تجربه کرده‌اند. در سال ۱۹۷۵ سنگاپور اولین شهر در جهان بود که از راهکار قیمت‌گذاری استفاده از جاده جهت کنترل ورود به مرکز تجاری بهره برد. این سیاست همراه با دیگر راه‌حل‌های ماهیتا دافعه‌ای همانند وضع مالیات برابر با ۱۰۰ درصد قیمت خودرو بر روی خرید ماشین‌های جدید در این شهر اجرا می‌شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد مساله حمل‌و‌نقل مهم‌ترین چالش کلان‌شهرها است که هزینه سرمایه‌گذاری آن بالا بوده و در رقابت شهرها در عرصه اقتصاد جهانی یک عامل کلیدی به شمار می‌رود.

با توجه به آلودگی هوا و ازدحام پدید آمده به‌عنوان دو چالش زیست محیطی مهم در کلان‌شهرها، سرمایه‌گذاران و صاحب‌نظران این حوزه تاکید زیادی بر استفاده مردم از حمل‌و‌نقل عمومی حجیم دارند. به نظر می‌رسد تمایل شهرها بیشتر بر بهبود و افزایش زیرساخت‌های موجود بوده تا استقرار سیستم جدید حمل‌و‌نقلی به‌طوری‌که مدیریت تقاضا به ندرت به‌عنوان استراتژی اصلی برای حل مشکلات حمل‌و‌نقل مطرح می‌شود. از جمله عوامل موثر بر موتوریزه شدن شهرها را می‌توان امکان دسترسی به خودرو، هزینه استفاده از خودرو و همچنین سطح هزینه و سطح خدمات حمل‌و‌نقل عمومی دانست. نتایج نشان می‌دهد که سیاست‌های معمول انجام شده در راستای کنترل موتوریزه شدن بیشتر کنترل نرخ استفاده از خودرو موثر بوده است تا نرخ مالکیت. حقیقت آن است که با توجه به روند رشد درآمد شهرنشینی،‌افزایش نرخ مالکیت امری طبیعی است. این واقعیت نشان دهنده آن است که همچنان که میزان درآمد افراد یک جامعه افزایش پیدا می‌کند میزان افزایش در مالکیت خودرو امری غیرقابل اجتناب است.

اما از طرفی دیگر، نرخ استفاده از خودرو می‌تواند با سطح استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی از طریق اعمال افزایش هزینه استفاده از خودرو، بهبود پیدا کند. مطالعات دقیق‌تر در کلان‌شهرهای کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد که مالکان خودرو فقط در شرایطی به سمت حمل‌و‌نقل عمومی گرایش پیدا می‌کنند که پارکینگ در محدوده مورد نظر وجود نداشته و سرعت تردد خودرو کمتر از ۱۵ کیلومتر در ساعت باشد.همچنین شواهد تجربی نشان می‌دهد که استفاده از خودرو فقط در شرایطی کاهش می‌یابد که مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه سواری نیز بخش قابل ملاحظه‌ای از سفرهای شهری را تشکیل دهد.

 

حمل‌و‌نقل در کلان‌شهرهای توسعه‌یافته

عملکرد کارآمد کلان‌شهرها به وجود یک سیستم حمل‌و‌نقل کارآمد بستگی دارد. در بسیاری از کلان‌شهرهای کشورهای در حال توسعه به‌خصوص در آسیای جنوب شرقی، چین، هند و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین، با رشد سریع تقاضا در حمل‌و‌نقل شهری و پیشی گرفتن آن از ظرفیت سیستم حمل‌و‌نقل، حجم بالایی از ازدحام در شهر اتفاق می‌افتد که بر روند توسعه اقتصادی آن منطقه تاثیر منفی خواهد داشت. برای مثال شهر بانکوک روزانه به‌طور متوسط سه میلیون نفر ساعت به علت تاخیر ترافیکی دو ساعته در هر سفر تلف می‌شود. به‌علاوه بسیاری از شهرهای بزرگ، وجود تراکم بیش از حد در شبکه جاده‌ای منجر به کاهش قابل ملاحظه کیفیت هوا شده است. در ارتباط با فرآیند موتوریزه شدن، چند تفاوت بنیادین میان شهرهای بزرگ کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت موجود، سرعت موتوریزه شدن است.

در کشورهای توسعه‌یافته شهرها و مناطق پیرامونی آنها ده‌ها سال است که به چالش‌های ناشی از استفاده گسترده از خودروی شخصی پاسخ داده‌اند. در حالی که طی ۲۰ سال گذشته در بسیاری از شهرهای کشورهای در حال توسعه میزان استفاده از این نوع وسایل همچنان در حال افزایش بوده است. برای مثال در طی ۱۰ سال اخیر در بانکوک، میزان تقاضا برای وسایل نقلیه موتوری درهر سال حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است. همچنین در چین که یکی از کشورهای با کمترین حجم موتوریزه شدن است، از سال ۱۹۸۵ تاکنون تعداد وسایل نقلیه موتوری حدودا ۱۸ درصد در سال افزایش یافته است.

 

 

سیستم حمل و نقل شهرهای پیشرفته دنیا

Transportation System of Advanced Cities throughout the World

 

  Transportation in Londonحمل و نقل شهری در لندن

لندن دارای بزرگترین شبکه ی حمل و نقل شهری در دنیاست که تمام 32 بخش این شهر را به هم مرتبط میکند. بلیط ها وکارت های شهروندی، اطلاعات نرخ های کرایه ونقشه ی خطوط حمل ونقل شهر همه جا دردسترس شهروندان است. راهی بسیار ارزان راحت وجذاب با امکان تماشا ولذت بردن از مناظر شهری در لندن استفاده از اتوبوس های زیبای دوطبقه این شهر است. متروی لندن یک راه بسیار عالی برای سفرهای درون شهری مخصوصا رفتن به مرکز شهر و از مرکز شهر به حومه میباشد، این مترو دربین مردم شهر به ((تیوب)) معروف است.

بخشی ابتکاری و جالب که به تازگی به ناوگان حمل ونقل شهر اضافه شده، قطار های مخصوص مسافربری هستند که راننده ندارند و درشرق و غرب لندن فعالیت میکنند.

اگر مخواهید در نبرد با ترافیک سنگین پیروز باشید و همچنین از منظره بینظیر رودخانه تایمز لذت ببرید از اتوبوس های دریایی این شهر استفاده کنید.همچنین این رودخانه از کل شهر میگذرد وشما دسترسی به کل شهر دارید پس به هر نقطه ای از شهر که خواستید میتوانید با اتوبوس های دریایی بروید.

اگر دوست نداشتید کل سفر درون شهری که با قطار انجام میدهید درون تونل باشد و از تاریکی مطلق تونل نجات پیدا کنید،از قطار های درون شهری استفاده کنید. بسیار امن و البته ارزان، خط ریلی آن نیز از روی زمین میگذرد. در جنوب شهر هم ترموا بسیار پرتردد و البته همیشه در دسترس  فعالیت میکند.

اکثر وسایل نقلیه عمومی امکان تردد وسوار و پیاده شدن راحت ویلچر برای معلولین را دارا هستند.

برای سالم ماندن سیستم قلبی و عروقی خودتان هم میتوانید از دوچرخه استفاده کنید.ایستگاه های تحویل گرفتن دوچرخه در سطح شهر وجود دارد و شما میتوانید با آنها همه جای شهررا بگردید. نکته ی جالب اینکه نیم ساعت اول استفاده از دوچرخه دراین شهررایگان است!

تاکسی های دوست داشتنی مشکی رنگ این شهر در سرتاسر جهان معروف اند. بسیار راحت و همیشه در دسترس.

هیجان انگیز تزین بخش حمل ونقل این شهر تله کابین های آن است. تله کابین هایی درسطح شهر تعبیه شده که مردم برای لذت بردن از مناظر شهر  و البته رفتن از یک نقطه به نقطه ی دیگر از آنها استفاده میکنند.

 

 

Transportation in Quebec ,CANADAسیستم حمل ونقل شهری کبک،کانادا

قسمت حمل ونقل سایت شهرداری کِبِک بسیار خلاصه و به اصطلاح مختصر ومفید طراحی شده است.

در این قسمت ما شاهد این هستیم که وسایل نقلیه ی حمل ونقل شهری با اطلاعات مربوطه به صورت یک لیست ذکر شده اند.

در کبک شرکت های مختلفی برای تصدی امر تاکسیرانی وجود دارد و شماره تلفن این شرکت ها برای استفاده آسان از خدمات آنها توسط شهروندان در سایت شهرداری موجوداست.

شرکت های اجاره اتوموبیل نیز در این شهر فعال اند،شهروندان میتوانند اتوموبیل اجاره کرده و به کارهای خود برسند.

اتوبوس های درون شهری نیز درخدمت شهروندان هستند.

همچنین برای عبور از رودخانه ی عریض سنت لورنس یا سفر در قسمت آبی شهر،شهروندان میتوانند از قایق تاکسی استفاده کنند.

در کنار اینها مراکز اجاره ی لیموزین هم فعال هستند.

مسافرکش های سازماندهی شده ی موتورسوار هم درخدمت شهروندان هستند.بخش جالبی به نام اجاره ی اسکوتر نیز فعالیت میکند.

امکان رزرو آنلاین هلیکوپتر هم برای شهروندان قرار داده شده است!

ناوگان حمل ونقل تدابیرمختلفی برای جابجایی روستاییان و ساکنین حومه شهر به مرکزشهر اندیشیده که جزییات آنها درسایت شهرداری کبک توضیح داده شده است.

 

Transportation in Rio de Janeiro ,Brazilسیستم حمل ونقل شهری در ریو دوژانیرو

در ریودوژانیرو شهروندان علاوه بر خودروی شخصی شان میتوانند مانند دیگرشهرهای پیشرفته ی دنیا از وسایل حمل ونقل عمومی نیز استفاده کنند، ناوگان حمل ونقل عمومی شهر ریو نیز به صورت زیر است:

اتوبوس های درون شهری معمولی ،اتوبوس های درجه یک، مترو،مینی بوس، ون، سرویس تاکسی قایق موتوری، تاکسی.

در ریو کرایه حمل ونقل بسیار ارزان میباشد.در سایت شهرداری ریو توضیحاتی درمورد هریک از وسایل نقلیه ی فعال داده شده که به شرح زیراست:

قطار:مسیرحرکت قطارها محدود است اما قیمت استفاده از آنها منصفانه و ارزان میباشد.

تاکسی:در شهر ریو،سیستم تاکسیرانی فعالی در دسترس است وکرایه آنها با توجه به مقدار زمانی که شما در تاکسی هستید و مقدار باری که دارید متغیر است.

اتوبوس درون شهری:این بخش ارزان ترین ویکی از امن ترین روش های حمل ونقل در شهر است.

اتوبوس های درجه یک:این اتوبوس ها بسیار راحت  ونسبت به اتوبوس های معمولی دارای امکانات بیشتری هستند اما از معایب آن میتوان نام برد که همیشه و همه جا دردسترس نیستند،زیرا در خطوط خاص ودر ساعات خاص فعالیت میکنند.

مترو:شهر ریو خط متروی گسترده ای ندارد وپیدا کردن ایستگاه مترو نسبتا سخت است.

ون:  ون های زیادی در این شهر  فعالیت میکنند اما به توریست ها توصیه نمیشود چون اکثر آنها شخصی هستند و رسما مجوز فعالیت ندارند.

تاکسی های قایقی:در مورد این نوع از وسایل حمل ونقل میتوان بیان کرد که از ریو به نیتروی (شهرهمسایه) و بالعکس فعالیت میکنند.

 

Transportation in cape town ,South Africaحمل ونقل شهری در کیپ تاون

با اینکه حمل ونقل درکیپ تاون خیلی پیشرفته نیست، اما این شهر در زمینه ی حمل و نقل شهری نسبت به دیگرشهرهای  قاره ی آفریقا پیشتاز است.دونوع خط اتوبوس معمولی و درجه یک نیز دراین شهر فعالند. اگر عجله دارید و امکانات برایتان در اولویت نیست از اتوبوس معمولی استفاده کنید اما اگر سفری لوکس با امکانات خوب میخواهید با توبوس درجه یک سفرکنید.

یک پیشنهاد خوب برای توریست ها وکسانی که میخواهند ازمناظر دیدنی آفریقای جنوبی لذت ببرند وجود دارد:آنها میتوانند از اتوبوس های روباز برای تماشای مناظر استفاده کنند.مسافران یک روز را درسراسر محدوده ی شهری وحتی حومه ی شهر سپری میکنند و از مناظر لذت میبرند. اغلب کسانی که توریست نیستند برای جابجایی از یک نقطه به یک نقطه ی دیگرشهر نیز ازاین نوع اتوبوس ها استفاده میکنند. کرایه ی این اتوبوس ها نیزنسبتا ارزان است.

متروی این شهر نیز در شبکه ای بسیار گسترده و وسیع فعال است.

بخش انکار ناپذیر حمل و نقل کیپ تاون، ون های این شهر هستند. ون ها بسیار ارزان و  برای قشر ضعیف جامعه  همیشه در دسترس اند.

شهرداری این شهر اپلیکیشن خاصی را برای شهروندان تولید کرده است که از طریق ان شهروندان میتوانند بصورت انلاین درخواست تاکسی برای محل مورد نظر را ثبت کنند. برای استفاده از این اپلیکیشن کافیست که ان را بر روی موبایل خود نصب کنند.

همانند همه ی شهرهای جهان تاکسی نیز در این شهر موجود است اما فعالیت چشمگیری ندارد.

مانند دیگر شهرهای پیشرفته جهان شهرداری کیپ تاون نیز پیاده روی و دوچرخه سواری را بسیار تبلیغ میکند.

انتخاب دیگر شهروندان برای حمل و نقل اجاره ی خودرو است.کمپانی های اجاره دهنده ی خودرو در این شهر به خوبی به شهروندان خدمت میکنند.

 شهرداری کیپ تاون نقشه ی شهر را به همراه بروشور و مناظر زیبا و دیدنی شهر در اختیار شهروندان و توریست ها قرار می دهد.

در اقدامی بسیار متفاوت در قاره ی افریقا شهرداری به افرادی که علاقه دارند سفری متفاوت را تجربه کنند استفاده از هلی کوپتر را توصیه میکند.

 

Transportation in Sydney ,Australiaحمل و نقل شهری در سیدنی،استرالیا

سیدنی سیستم حمل و نقل بسیار دقیق و خوبی دارد،همچنین از مناظر زیبایی برخوردار است که توریست های زیادی را جذب میکند به همین دلیل این شهر باید ناوگان حمل و نقل شهری خوبی داشته باشد.

سیستم حمل و نقل این شهر از قطارها، اتوبوس ها ، قایق ها و قطار های برقی بدون راننده تشکیل شده است.

چنانچه در این شهر کارت شهروندی داشته باشید برای عبور و مرور و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی دچار مشکل نخواهید شد.کارت شهروندی به اسانی برای توریست ها وشهروندان از سوپر مارکت ها قابل تهیه است.

اپلیکیشنی بسیار کاربردی برای تلفن های همراه طراحی شده که شهروندان میتوانند از برنامه ی کاری و زمان عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی مطلع شوند.

تمام وسایل حمل و نقل عمومی به غیر از تاکسی ها  امکان پذیرش و حمل و نقل ویلچر را دارند به همین دلیل  شهروندان معلول در این شهر مشکلی نخواهند داشت.

سیدنی دارای یک ایستگاه مرکزی است که ساماندهی و کنترل همه ی ناوگان شهری به عهده ی ان است.

قطارهایی با امکانات  خوب  و قیمت مناسب  در سطح شهر موجود هستند که تماما محدوده ی شهری و برون شهری سیدنی را پوشش میدهند.

اداره ی اتوبوس های درون شهری بر عهده ی شرکت های خصوصی است اتوبوس هایی کاملا نو و پیشرفته به همراه پرسنل انتقاد پذیر در اختیار دارند.

خطوط هوایی مختلفی وظیفه ی جابجایی شهروندان را در محدوده ی وسیع سیدنی و حومه ی شهر بر عهده دارند .برای جابجایی شهروندان به شهرهای دیگر نیز هلیکوپتر موجود است.

 

تاکسی و تاکسی های دریایی نیز راه هایی بسیار راحت و قابل دسترسی برای سفر در سطح شهر هستند .

خودروهای متفاوت با قیمت های متفاوت برای اجاره در مراکز اجاره ی خودرو در سطح شهر وجود دارد و در اخر اپلیکیشن هایی برای اطلاع از وضعیت ترافیکی شهر برای مردم تولید شده است .

 

Transportation in Tokyo ,Japan حمل و نقل شهری در توکیو،ژاپن

در توکیو برنامه ای خاص و متفاوت برای حمل و نقل در نظرگرفته نشده است و حمل و نقل سنتی و معمولی درسطح شهر گسترش دارد. بااین تفاوت که شما همان خدمات معمولی را با کیفیت بسیار بالا و امکانات خوب و پرسنل مسئولیت پذیر تجربه میکنید. در این شهر شهروندان میتوانند با دوچرخه های موجود در ایستگاه های دوچرخه در سطح شهر سفر کنند.تاکسی در این شهر فراوان اما بسیار گران است.

همه ی این تاکسی ها کارت شهروندی قبول نمیکنند معمولا قشر ثروتمند در این شهر از تاکسی استفاده میکنند.

اتوبوس ها نیز در این شهربه خوبی  مشغول فعالیت هستند اما به دلیل فراوانی در تعداد کمی برای توریست ها گیج کننده هستند.

سریع ترین،راحت ترین و ارزان ترین راه برای سفر در توکیو و جابجایی از شمال به جنوب شهر استفاده از قطار است.

متروی این شهر با طراحی بسیار عالی همیشه تمیز و پاکیزه است. مردم در ایستگاه های مترو مدت زیادی را در انتظار مترو نمیمانند.

دو شرکت خصوصی اداره ی مترو را بر عهده دارند که کرایه انها کمی متفاوت است.کسانی که میخواهند با قطار و مترو مسافرت کنند باید کاملا مراقب ساعات شلوغ  در صبح و عصرهرروز باشند.

 

 

*- 9 حقیقت کلیدی در مورد حمل و نقل عمومی در شهر دبی را  اینجا  بخوانید.

 

*- تجارب حمل و نقل عمومی در شهر مونترال کانادا را  اینجا  بخوانید.

 

*- تجارب حمل و نقل عمومی در شهر تورنتو کانادا را  اینجا  بخوانید.

 

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید

رادیو شهروند
نقشه جامع شهر ساری
مجله شهروندی
چندرسانه ای
تجارب شهرهای موفق دنیا
ارسال تصویر
تصاویر شهر را برای ما ارسال کنید